Elektronik Atık Geri Dönüşüm

Eroğlu Çevre temel çalışma prensibini, insan sağlığını korumak ve çevre duyarlılığını artıracak şekilde benimsemiştir. Bunların yanı sıra geri dönüşüm kaynakların tükenmesini önlemek, atık çöp miktarını azaltmak, ülke ve dünya ekonomisine katkı sağlamaktır. Entegre lisansa sahip olan firmamız faaliyetlerinden bir tanesi olan Elektronik atık geri dönüşümüdür. Elektronik atıkları Dünya standartlarında yenilenebilir enrjiye çeviriyoruz. ve ekonomiye kazandırıyoruz.

Elektronik atık geri dönüşüm lisansına sahip olan Eroğlu Çevre, bağlı olduğu yönetmeliğe uygun olarak çalışmalarını titizlikle ve güvenle sürdürmektedir. "Güven ve kalite vazgeçilmez ilkelerimizdir" 

Atık Elektronik Eşya Nedir?

Kullanıcısı tarafından ömrünü tamamlamış elektronik eşyalara elektonik atık denir. Elektronik atık geri dönüşümü için Atık elektrikli ve elektronik eşyaların kontrolü yönetmeliği belirtmiş olduğu şartları sağlayan, elektronik atık lisanslı firmalar yetkilendirilmiştir. 

Elektronik atık geri dönüşümü yapan lisanslı firmalar faaliyetlerini titizlikle yürütmelidirler. Çünkü elektronik atık bir tehlikeli atık sınıfında yer alan atıktır.

Lisanslı firmalar atıkların toplanması ve sevkiyata hazır hale gerilmesi için elektronik atık toplama merkezleri oluşturarak az zamanda çok atığı tesislerine kabul ederler. Tehlikeli atık alan firmalar İstanbul ilinde daha fazla atık çıktığı için belirli bir program dâhilinde atıkların kabulünü sağlarlar. Elektronik atık satışı için firma önceden aranıp programa dâhil olunmalıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu süreci daha iyi takip edebilmek adına Mobil Atık Takip Sistemi (MOTAT) geliştirmiştir. Atık Üreticileri MOTAT sistemine kayıt olmaları gerekmektedir sistem üzerinden atık gönderim taleplerini en yakın elektronik atık alan lisanslı firmaya oluşturmalıdır. Yakınınızdaki bir tesise atıklarınızı göndermenizde bir çevre sorumluluğudur.  

- Yönetmelikte 6 kategori var. Bu kategorilerin altında geri dönüştürülebilecek atıklar şu şekilde sınıflandırılmış:

- Buzdolabı/Soğutucular/İklimlendirme cihazları

- Büyük beyaz eşyalar

- Televizyon ve monitörler

- Bilişim ve telekomünikasyon ve tüketici ekipmanları

- Aydınlatma ekipmanları

- Küçük ev aletleri, elektrikli ve elektronik aletler, oyuncaklar, spor ve eğlence ekipmanları, izleme ve kontrol aletleri

Elektronik atıklarınızın geri dönüşümü için bizim ile iletişime geçebilir ve atıklarınızı lisanslı geri dönüşüm tesisimizde geri dönüşüme kazandırabilirsiniz.

- Eletronik atık geri dönüşüm ücreti 5.00 TL/KG olarak belirlenniştir, miktara ve elektronik atığın özelliklerine göre fiyatlarımız değşiklik gösterebilir. 

 
TESİSİMİZE KABUL ETTİĞİMİZ ELEKTRONİK ATIK KOD LİSTESİ

KOD

ATIK ADI

 

16 02 13*

16 02 09’dan 16 02 12’ye kadar olanların dışındaki tehlikeli parçalar2 içeren ıskarta ekipmanlar

M

16 02 14

16 02 09’dan 16 02 13’e kadar olanların dışındaki ıskarta ekipmanlar

 

16 02 15*

Iskarta ekipmanlardan çıkartılmış tehlikeli parçalar 

A

16 02 16

16 02 15 dışındaki ıskarta ekipmanlardan çıkartılmış parçalar

 

20 01 21*

Flüoresan lambalar ve diğer cıva içeren atıklar

A

20 01 35*

20 01 21 ve 20 01 23 dışındaki tehlikeli parçalar6 içeren ve ıskartaya çıkmış elektrikli ve elektronik ekipmanlar

M

20 01 36

20 01 21, 20 01 23 ve 20 01 35 dışındaki ıskarta elektrikli ve elektronik ekipmanlar

 
 
 
elektronik atı, işleme tesisi, ups kartı, atık elektrikli elektronik eşya işleme tesisi aeeeelektronik atı, işleme tesisi, ups kartı, atık elektrikli elektronik eşya işleme tesisi aeeeelektronik atı, işleme tesisi, ups kartı, atık elektrikli elektronik eşya işleme tesisi aeeeelektronik atı, işleme tesisi, ups kartı, atık elektrikli elektronik eşya işleme tesisi aeeeelektronik atı, işleme tesisi, ups kartı, atık elektrikli elektronik eşya işleme tesisi aeee