Atık Akümülatör Hakkında Bilmemiz Gerekenler:

Akü Nedir ?
Elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eden huçrelere akü denir. Akü depoladığı enerjiyi ihtiyaç halinde elektrik enerjisi olarak veren cihaz olarakta tanımlanabilir.

Akünün Ekonemik Değeri Nedir?

Kurşun asit akümülatörler geri dönüşümü kolay ve ekonomik olarak kıymetli bir atıktır. Tehlikeli atık olmasına rağman geri dönüşüm değeri içerisinde kurşun barındırmasından dolayı oldukça kıymetlidir.

2023 yılı hurda akü fiyatı hakkında bilgi almak için iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

2023 yılı güncel hurda akü fiyatı 17.00TL/Ad.

Pil Nedir ?

Şarj edilmeyen primer hücrelerde kimyasal reaksiyon sonucu oluşan kimyasal enerjinin doğrudan dönüşümü ile üretilen elektrik enerjisi kaynağına pil denir.

Enerji depolayan ve gerektiğinde bu kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren cihazlara akü denir.
Evlerde, işyerlerinde, ulaşımda ve sanayide önemli miktarda pil kullanılmaktadır. Piller, motorlarda, elektronik cihazlarda, saatlerde, kameralarda, hesap makinelerinde, işitme aletlerinde, kablosuz telefonlarda, oyuncaklarda v.b. yerlerde geniş bir kullanım alanı bulmaktadır.
 
 
Hurda Atık piller; kağıt, metal, kurşun ve cam gibi atıklara göre daha az hacme sahip olmalarına rağmen, onlardan binlerce kat fazla doğal yaşama ve insanlığa zararlı ağır metaller içerirmektedir. 
 
Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği 2018 hükümlerine göre;
Atık akü alan firmalar Çevre Şehircilik Bakanlığından atık akümülatör geçici depolama izni almış olmaları zorunludur.
Atık akü yönetmeliği gereğince düzenli depolama tesisleri aküleri depolama süresi geçmeden lisanslı akü geri dönüşüm firmalarına sevk etmek zorundadırlar. Akü üretici firmalar atık akü depozito bedelleri oluşturarak akü geri dönüşümüne önemli ölçüde katkı sağlamışlardır. eski akü geri dönüşüm şürecinde iken siz yeni akünüzle hayatınıza devam edebilirsiniz. Atık akü depozito bedeli alacağınız yeni akünüzden tenzil edilerek teslim alınır. bunların dışında Eroğlu Çevre Endüstriye Atık Yönetimi olarak hurda akülerinizi yönetmeliklere uygun şekilde değerinde alımını yapan atık akü geçici depolama tesisidir. 
 
 
Atık ( hurda ) akümülatörler çöp değildir ve diğer atıklarla beraber atılamazlar.
Atık ( hurda ) akümülatörler mutlaka lisanslı ve yetkili toplayıcılara teslim edilmelidir.
 
ATIK AKÜMÜLATÖR KODLARIMIZ.

KOD

ATIK ADI

 

16 06 01*

Kurşunlu piller

A

16 06 02*

Nikel kadmiyum piller

A

16 06 03*

Cıva içeren piller

A

16 06 04

Alkali piller (16 06 03 hariç)

 

16 06 05

Diğer piller ve akümülatörler

 

16 06 06*

Piller ve akümülatörlerden ayrı toplanmış elektrolitler

A

 
hurda akü fiyatları 2019